Kürtaj Teknikleri Nelerdir ?

Kürtaj eski tarihlerden bu yana uygulanmaktadır. Uzun yıllar önce ilkel yöntemlerle rahmin kazınması şeklinde gerçekleştiriliyordu. Kelime anlamını bu kazıma işleminden almaktadır. Günümüzdeki tıbbi gelişmeler ile birçok yeni teknik geliştirilmiştir. Kayseri kürtaj işlemleri devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kadın doğum kliniklerinde yeni ve modern yöntemler kullanılarak acısız ve sorunsuz bir şekilde, dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Yapılan işlemler tamamen gizli tutulur. Gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi ve izinlerin alınması halinde kürtaj anında gerçekleştirilebilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi gebe kadınların korkularından biri haline gelebiliyor. Özellikle vicdani açıdan sorunlara sebep olabilecek bu durum tıbbi boyutuyla da kaygılara konu olmaktadır. Bazen bir tercih olan kürtaj bazen de bir zorunluluktur. Aileden ve .evreden gerekli desteğin alınması bu operasyonun başarısı açısından son derece önemlidir.  Peki kürtaj nasıl yapılır? Tehlikeli midir?

Kürtaj sırasında kullanılacak yöntem gebeliğin süresine göre  farklılık göstermektedir. Son yıllarda en yaygın olarak kullanılan “vakumla kürtaj” olarak bilinen yöntemdir. Öncelikle bebeğin durumu ultrason ile tespit edilir. Kürtaj işleminden önce hastaya genel veya lokal anestezi uygulanır. Rahime yerleştirilen özel bir alet ile bebeğe ait yapılar güçlü bir şekilde vakumlanır. Bebeğe ait yapılar temizlendikten sonra gerekirse küret yardımı ile rahim duvarında kalan artıklar temizlenir. Rahimin tam temizlenmesi ve bu işlemler sırasında duvarın zarar görmemesi annenin sağlık durumu ve daha sonraki gebelikler açısından önemlidir.