Kürtaj Şartları Nelerdir ?

Kürtaj bir gebeliğin sonlandırılması olarak ele alındığında sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Kolay bir karar değildir. Bir hayatın sonlandırılması yalnızca anne adayı tarafından verilemez. Eğer bir sağlık sorunu sebebiyle gebelik sonlandırılacak ise konu hakkında uzman bir hekimin kararı olması gerekir. Kayseri kürtaj doktoru kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde kadın doğum uzmanı hizmet vermektedir.

Operasyon öncesi bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Kürtaj şartları arasında bazı izinler, hukuki meseleler yer almaktadır. Gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde olmalıdır. En ideal olan 5-7. haftalar arasında gerçekleştirilmesidir. Evli kadınların eşlerinin bu operasyona izin vermesi gerekir. 18 yaşından küçüklerin ise aile onayına ihtiyaç vardır.

Kürtaj Belli Olur Mu?

Kürtaj yaptıranların veya yaptırmayı düşünenlerin akıllarındaki ilerleyen dönemlerde “kürtaj belli olur mu?” sorusu sıkça dolanmaktadır. Özellikle kürtaj operasyonu birçok kişi tarafından gizli tutulmaktadır. İlerleyen dönemlerde daha önceden geçirilmiş bir kürtajın sorunlara yol açacağını düşünenler bu konuda kaygı duymaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki 10 haftadan önce başarıyla gerçekleştirilen kürtaj ilerleyen dönemlerde bir kadın doğum uzmanı tarafından dahi kolaylıkla anlaşılamaz. Bazı tıbbi görüntüleme yöntemlerinin kullanılması gerekir. Fakat daha ileri gebelik haftalarında doğurtma yöntemi ile gerçekleşen kürtaj kişide doğuma benzer işaretler bırakır. Bunun yanı sıra kürtaj sırasında rahim ağzı genişletme işlemi uygulandı ise kendini belli edebilir. Bunun dışında başarılı geçmemiş bir kürtajdan sonra ortaya çıkan komplikasyonlar kalıcı izlere sebep olabilir.