Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi bekaret muayenesi olarak da bilinen jinekolojik bir kontroldür. Hymen halk arasındaki adıyla kızlık zarı insanlık boyunca bazı toplumlarda önem taşımıştır. Her ne kadar etik olmasa ve hoş karşılanmasa da günümüzde dahi el değmemişliğin bir göstergesi olarak görülmektedir. Bundan dolayı doktor gözetiminde muayene edilerek zarar görüp görmediği kontrol edilmektedir. Kızlık zarı muayenesi konu üzerinde baskıların olduğu ailelerde kadınların herhangi bir olaydan sonra kızlık zarında hasar olup olmadığını öğrenmek istemesi sonucu yapılır. Kayseri kızlık zarı muayenesi jinekoloji kliniklerinde gerçekleştirilmektedir. Cinsel ilişki, cerrahi operasyon ve travma sonrası bekaret muayenesi yaptırmak gerekebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadınsal konularda, üriner veya jinekolojik problemlerde doktora başvurma oranı düşüktür. Kişinin utanması bu durumun en önemli sebebidir. Son derece hassas ve özel olan bu konuların gizli kalmasını istemek her insanın hakkıdır. Fakat güven oranının en yüksek olması gereken meslek grupları arasında doktorlar yer almaktadır. Hasta bütün problemlerini bütün açıklığı ile doktora aktarmadan tam ve eksiksiz bir yardım beklemesi olanaksızdır. Bir meslek ahlakı olarak doktorlar da bu konularda son derece hassas davranmalıdır. En çekinilen konulardan biri olan kızlık muayenesi nasıl yapılır ?

Kızlık zarı muayenesi kolay ve acısızdır. Jinekoloji kliniklerinde dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Kişi muayene masasına alınır. Labium minuslar aralanarak hymen kontrol edilir.

Kızlık Zarı Muayenesini Hangi Doktor Yapar?

Kızlık zarı muayenesi çeşitli sebeplerden dolayı yapılmaktadır. Özellikle fiziksel bir travma sonucu kan gelmesi veya cinsel ilişki sonrası kan gelmemesi zarın muayenesini gerektirebilir. Özellikle bekaretin büyük önem taşıdığı toplumlarda kızlık zarı muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. “Kızlık zarı muayenesi hangi doktor tarafından yapılır?” sorusu muayeneyi düşünenlerin çokça aklına gelmektedir. Bu muayene için hastanelerin jinekoloji kliniğine başvurmak gerekir. Kayseri kızlık muayenesi jinekoloji kliniklerinde dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Kızlık zarı sanıldığından daha karışık bir yapıya sahiptir.  Kişiden kişiye özellikleri farklılık göstermektedir. Muayene uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Kişinin ayna karşısında kendi kendisini muayene etmesi hem doğru sonuç vermez hem de zara zarar verebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatı

Bekaret konusunda şüphe ve endişe duyan her kadın kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. Fakat başkaları tarafından zorla muayene yaptırmak anayasa tarafından belirlenen maddelere aykırıdır ve suçtur. Aynı zamanda zorlanan kişide derin psikolojik travmalara yol açabilir. Eğer adli bir vaka için bekaret raporu gerekiyorsa kişi güvenlik güçleri tarafından zorunlu tutulabilir. Bu rapor yalnızca adli görev yapan doktorlar tarafından verilebilir.

Kızlık zarı muayenesi devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Özel hastane ve kliniklerde ise kızlık zarı muayenesi fiyatı farklılık gösterebilir. Kısa ve kolay bir işlem olduğundan genellikle cüzi miktarlar karşılığında gerçekleştirilebilir.